Iwona Szczęsna - Coach z natury

Jak w zgodzie z naturą i bez zbędnego wysiłku brzmieć po swojemu, stawać się tym kim chcesz, uwolnić drzemiące moce, zdejmując warstwa po warstwie noszoną maskę.

Psycholog

Nie miałam na siebie pomysłu. Z pomocą przyszła koleżanka z liceum, Ewa, która wybierała się na psychologię. Z moim DDA nadawałam się idealnie, więc poszłam i ja. Jednak pracę magisterską (na temat młodzieży nieprzystosowanej społecznie) obroniłam, po okresie burz i… wybaczeń, czyli rocznym pobycie w Londynie, kiedy na świecie była już moja córeczka, Natalia, a mój niedoszły mąż ulotnił się na dobre. To był początek lat 90-tych, idealny czas na zrobienie kariery! 

Dyrektor

Z zawodu jestem Dyrektorem – byłam nim przez ponad 25 lat. Najpierw tworzyłam od podstaw firmę sprzedającą samochody, potem jako szef marketingu brytyjskiej spółki, w końcu, na 20 lat osiadłam w non-profitowej organizacji. Tam rozpoczęła się przygoda  i nowa profesja.

Coach

Zaczęło się od niewinnej rozmowy przy kawie z kolegą psychologiem, Włodkiem. Powiedział:  „wracaj do siebie” i ożyły dawne tęsknoty o pracy… na głębokościach. Pierwszy i niewinny był kurs z Noble Manhattan Coaching, liznęłam zaledwie podstawy. Po więcej (duuuużo więcej!) poszłam do szkoły Maćka Bennewicza. Na finał był kurs z akredytacją ICF (The International Coach Federation) – dopiero wtedy zaczęłam nazywać siebie Coachem i otworzyłam własną firmę – Personare (łac. persona – osoba, wł. per sonare – brzmieć, hisz. personarse – stawiać się osobiście). Pojawili się Klienci, również tacy nie zawsze w zasobnym stanie (w sensie dostępu do zasobów fizycznych), wielu z poważnymi schorzeniami. Trzeba było coś zaradzić.

Konsultant RTZ / Recall Healing®

W Norman Benett Academy zrobiłam dodatkowy kurs z Racjonalnej Terapii Zachowań (RTZ), co bardzo pomagało w przekonaniu, że choć ciało niedomaga to najważniejsze są zdrowe emocje. Maxie C. Maulstsby i jego 5 pytań zdrowego myślenia (terapia ręki) to rzeczywiście pomocna dłoń.
Byli i tacy, którym działania skupione na „tu i teraz” nie wystarczały, oni chcieli „powrotu do przeszłości”, potrzebowali wyjaśnienia: dlaczego ja i akurat ta choroba? Wtedy na  warsztacie z Mapy Marzeń (u Kariny Sęp) usłyszałam o Recall Healing – Uzdrawianie przez świadomość. Totalna Biologia zakłada, że każda choroba pojawia się jako najlepsze rozwiązanie naszego mózgu wówczas, gdy nasz świadomy umysł nie jest w stanie zająć się traumatyczną sytuacją i przesuwa nierozwiązany problem do podświadomości. Uświadomienie sobie głęboko ukrytych emocji i przekonań uwalnia  w nas działania, które sprawiają, że zdrowiejemy. Tak, jakbyśmy wysyłali do mózgu informację, że już poradzimy sobie z tym źródłowym problemem sami i on nie musi dawać nam „podpowiedzi” w postaci choroby. Jak mawia dr Gilbert Renaud, mój nauczyciel od Recall Healing, oceniając skuteczność tej metody: pełne uzdrowienie- czasami, ogromna ulga – często, pomoc – ZAWSZE. I tak traktuję to w mojej pracy, jako dodatkowe wsparcie w zdrowieniu, świetnie uzupełniające tradycyjną medycynę. Zwłaszcza, że mówimy o naturalnym procesie dowiadywania się czegoś więcej o przodkach i o sobie. A propos…

Trener FRIS® Style Myślenia

Zamiast się domyślać, przypuszczać, dobrze jest wiedzieć  jacy jesteśmy z natury. Dlatego szukając  jakiegoś narzędzia psychometrycznego zależało mi, żeby miało naprawdę wysoką rzetelność, czyli mierzyło to co ma mierzyć i dotyczyło polskiej populacji (tak, jesteśmy wyjątkowi i testy anglosaskie nie zawsze się sprawdzają!). Rozwiązanie podpowiedziała mi moja superwizorka, Beata, a po pierwszym spotkaniu z Anią Samborską-Owczarek, autorką Modelu FRIS®, wiedziałam, że to jest to. Prosty, polski(!), praktyczny, i mimo, że zrobiłam nim już kilkadziesiąt badań, ciągle wzrusza mnie reakcja Klientów – ach, to dlatego…! FRIS® lubię też za to, że co roku wrzucają mi coś nowego do skrzynki trenera, a to Superbohaterów (pierwsza w Polsce metoda komiksowa do pracy z zespołami!), a to narzędzia do pracy online (takie czasy!). No i się troszczą, bo to biznes oparty na pasji i ludziach. Też tak chcę i …

Coach w małym mieście (Wołomin)

Jestem stąd, jednak debiutuję w Wołominie jako coach. Po prowadzonej w Warszawie 5-letniej praktyce postanowiłam otworzyć pracownię w moim rodzinnym mieście, tam gdzie mieszkam. Obok cudny las i własna górka, z której kiedyś zjeżdżały na sankach wszystkie dzieciaki z okolicy. Chodzą mi po głowie różne pomysły, ale tak naprawdę nie wiem jakie są potrzeby mieszkańców Wołomina, bo to dotychczas była moja „sypialnia” i nie znam tego miasta tak dobrze. Uczę się!

W coachingu najbardziej urzekło mnie założenie, że klient jest kompletny, czyli ma wszystko czego mu w danym momencie potrzeba, aby znaleźć rozwiązanie. Inspirację do mojego coachingowego credo znalazłam w jednym z felietonów Szymborskiej, a brzmi tak: wierzę, że przy pomocy umiejętnie dobranych słów i gestów, zdołam poruszyć tajemnicze moce drzemiące w każdym człowieku, a on już będzie wiedział co z tym zrobić…

Certyfikaty

Kompetencje poparte rzetelną wiedzą - rozwijam się, aby pomóc rozwijać się Tobie

Coaching Fundamentals

Noble Manhattan

Trener FRIS®

dr Anna Samborska-Owczarek

Associate Certified Coach™

ICF

Recall Healing® - Depression, Addiction & OCD

Gilbert Renaud PhD

Racall Healing® - Level I-II-III

Gilbert Renaud PhD

Intensywne Życie Terapeutyczne

Provocare

Sto Map do Celu

Norman Benett

Coach Praktyk Biznesu

Norman Benett

Associate Certified Coach

ICF

Co mówią moi Klienci?

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Iwonę Szczęsną w celu realizacji usług newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności i plików cookies

Wiem, że zgodę mogę w każdej chwili cofnąć.