Jak ustalać cel? – metoda SMART

Ustalając swój cel sprawdź czy jest:
S szczegółowy, konkretny M mierzalny (konkretne kryteria) A atrakcyjny, ambitny R realny T osadzony w czasie
S: Co jest Twoim celem? Jakiego obszaru dotyczy twój cel? Co konkretnie przez to rozumiesz? Opisz, wyjaśnij… Jak to czujesz, widzisz, jak ci to brzmi? Co masz, czego chcesz w zamian? Jaka potrzeba zostanie zrealizowana jeśli zrealizujesz ten cel?
M: Po czym poznasz, że to masz? Skąd będziesz wiedzieć, że osiągnąłeś cel? Jaką miarą zmierzysz czy osiągnąłeś ten cel? O ile wzrośnie… spadnie…? Jak odczujesz różnicę? Co musi się stać, żebyś uznał, że cel został osiągnięty?
A: Na skali od 1-10 zaznacz jaki jest dziś twój poziom realizacji celu? Dokąd chcesz dojść po zrealizowaniu celu? Jakim wyzwaniem jest dla ciebie ten cel? Po co to robisz? Co cię motywuje, inspiruje do realizacji tego celu? Opisz jak będziesz się czuł gdy zrealizujesz ten cel? Jak bardzo chcesz zrealizować ten cel? Jak ważny jest ten cel?
R: Na ile to realne/wykonalne? Jaki masz wpływ na realizację tego celu? Od kogo zależy realizacja tego celu? Na ile możliwa jest realizacja tego celu? Czego potrzebujesz, żeby zrealizować ten cel? Co/kto może ci pomóc? Co/kto może ci przeszkodzić?
T: Kiedy/do kiedy zrealizujesz ten cel? Ile czasu potrzebujesz? Podaj konkretną datę.
Pytanie na koniec: Co ulegnie zmianie po osiągnięciu tego celu? |

